Jak vybrat satelitní anténu

Jak vybrat satelitní anténu?

Satelitní paraboly zaplavily česká města a vesnice již před třemi dekádami. Příjem televizního vysílání skrze satelitní technologii je stále hojně využíván a bez umístění satelitní antény se neobjede. Podle jakých parametrů vybrat tu správnou a jaké druhy parabol jsou k dispozici?

  • Tomáš, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 3 min.

Satelitní antény podle tvaru

Offsetové satelitní paraboly

Offsetové satelitní antény mají podobu dobře známé paraboly, proti níž je namířen satelitní konvertor LNB, který zpracovává data. Oproti dříve používaným středovým parabolám mají tu výhodu, že jejich ohnisko leží mimo geometrický střed a ozařovač nestojí v cestě přijímanému signálu. Využijete se tak celá plocha paraboly.

  • Dobrý zisk

  • Nízká cena

  • Velké rozměry


Ploché satelitní antény

Ploché antény nemají klasickou odraznou plochu, ale tvoří je síť sfázovaných dipólů a zabudovaný LNB konvertor. Ploché satelitní antény jsou poměrně drahé a mají relativně malý zisk a tím i omezené možnosti příjmu. Jedná se o ideální řešení pro satelitní příjem na cestách, s jednoduchou instalací na stěny přívěsů či obytných vozů.

  • Malé rozměry

  • Malý zisk

  • Vysoká cena

Satelitní anténa musí být umístěna tak, aby měla ničím nerušený "výhled" na oblohu. V cestě signálu se nesmějí nacházet jiné budovy, stromy nebo kovové konstrukce rušící příjem signálu.

Důležité parametry síťových kabelů

Rozměr paraboly

Průměr paraboly, resp. její plocha je nejdůležitějším parametrem antény. Čím větší plocha, tím lepší je zisk satelitního signálu, roste tím ale i směrovost paraboly a tím se zvyšují nároky na přesné nastavení.

Pro příjem českého satelitního vysílání se nejčastěji používá průměr paraboly 80 cm. Ten je dostatečný i za špatného počasí, kdy parabola s průměrem 60 cm nestačí a signál načne vypadávat. Větší průměr (85 až 125 cm) je lepší, paraboly jsou však dražší.

Zisk antény

Stejně jako u běžné TV antény je udáván v decibelech (dB). U parabolické antény se však zisk v různých částech frekvenčního pásma liší. Jiný zisk bude na začátku pásma, jiný na konci. Proto je vždy zisk parabolické antény udáván ve vztahu ke konkrétní frekvenci.

Materiál paraboly

Satelitní paraboly jsou zpravidla kovové, ty levnější jsou z železa, dražší a obecně kvalitnější modely jsou z vyhotoveny z hliníku.

  • Hliníková parabola vyniká lehčí konstrukcí a nižší náchylností k poruše, pokud je narušen nátěr.
  • Železná parabola je výrazně těžší a má větší sklony ke korozi, dojde-li k mechanickému poškození.

Barva

Satelitní paraboly mají obvykle bílou barvu a na fasádě nebo střeše domu nevypadají příliš vzhledně. K dostání jsou však i v jiných barvách, například v šedé nebo červené. Můžete se tak alespoň trochu odlišit a sladit parabolu se zbytkem svého domu.

Příslušenství

Set-top boxy

Televizní antény DVB-T a DVB-T2

Satelitní přijímače

CATEGORY-START dekodovaci-moduly CATEGORY-STOP

Zesilovače a rozbočovače

Diseqc přepínače

LNB konvertory

Satelitní komplety

Satelitní karty

Televize

Časté dotazy

Je pro příjem v HD potřeba nějaká jiná parabola nebo LNB konvertor?

Pro příjem v HD je důležitá především velikost paraboly a její správné nastavení. Doporučujeme průměr minimálně 80 cm. Typ LNB není až tak klíčový - většinou vyhovují ty s 0,1 dB šumovým číslem.

Existuje satelitní anténa pro dvě televize?

Na jednu satelitní parabolu lze přijímat různé kanály zároveň, je však nutné použít LNB konvertor se dvěma výstupy (TWIN).